pon.-pt. 8 - 18      42 633 32 75   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

ANTI AGING

ADSC z własnej tkanki tłuszczowej

ADSC Z WŁASNEJ TKANKI TŁUSZCZOWEJ

Tkanka tłuszczowa pokrywa rozległy obszar naszego ciała. Odgrywa znaczącą rolę przechowując energię dla potrzeb organizmu, a także immunomodulującą, przez wydzielanie licznych cząstek zwanych adipokinami.

Tkanka tłuszczowa jest najlepszym źródłem dorosłych komórek macierzystych ASC /Adult Stem Cells/ w organizmie człowieka. Dodatkowym jej atutem jest dostępność i obfitość. Komórki macierzyste tkanki tłuszczowej nie wymagają hodowli w laboratorium aby osiągnąć wymaganą ilość do zabiegów leczniczych określaną jako próg terapeutyczny. Liczne badania podają, że w tkance tłuszczowej jest blisko 70 razy więcej komórek macierzystych niż w szpiku kostnym.

Najlepszym źródłem do pozyskiwania komórek macierzystych u dorosłego człowieka ASC /Adult Stem Cells/ jest tkanka tłuszczowa. Poniżej przedstawiono porównanie trzech źródeł:

  • Szpik kostny - podczas jednego pobrania można uzyskać ok. 50.000 ASC, z czego większość   różnicuje w kierunku komórek krwi.
  • Krew obwodowa - podczas jednego pobrania można uzyskać ok. 10.000 ASC, z czego 50% będzie krwinkami, a pozostałe mogą się różnicować w inne tkanki. 
  • Tkanka tłuszczowa - podczas zabiegu można pobrać od około 10 do 50 milionów ASC z których 95% może się różnicować w inne tkanki niż krew.

Co to są regeneracyjne komórki macierzyste?

Komórki macierzyste pozyskane z tkanki tłuszczowej to ADSC /Adipose Derived Stem Cell/. Są to komórki potencjalnie nadające się do terapii leczniczych i regeneracyjnych. Podobnie jak te ze szpiku kostnego są komórkami mezynchymalnego pochodzenia. Oznacza to, że mogą się różnicować w wyspecjalizowane komórki mezodermalnego pochodzenia, takie jak fibroblasty, adipocyty, miocyty, chondrocyty i osteocyty. Są też w stanie w odpowiednich warunkach czynników wzrostu do transdyferentacji do komórek innego pochodzenia niż ich własne - różnicowanie neurogenne, transwątrobowe i trzustkowe /hormonalne/, cardiomiogenne czy wspomagające hematopoezę.

Pozyskana z tkanki tłuszczowej frakcja zrębowa SVF (stromal vascular fraction),to mieszanina komórek tkanki tłuszczowej (adipocytów). Oprócz adipocytów, SVF zawiera wiele innych komórek, takich jak pre-adipocyty, komórki śródbłonka, komórki mięśni gładkich, pericyty, fibroblasty, komórki układu immunologicznego, takie jak limfocyty oraz makrofagi, komórki progeniterowe i dorosłe komórki macierzyste (ASC). Ponadto, SVF oprócz wydzielin dokrewnych adipocytów zawiera między innymi czynniki wzrostu, takie jak beta transformujący czynnik wzrostu (TGF-Β), płytkopochodny czynnik wzrostu (PDGF), oraz czynnik wzrostu fibroblastów (FGF). SVF zawiera również wiele różnych białek obecnych w macierzy zewnątrzkomórkowej tkanki tłuszczowej w tym m.in. laminię, która jest interesująca ze względu na jej zdolność do regeneracji neuronowej.

Klinicznie komórki macierzyste pozyskane z własnej tkanki tłuszczowej /AT-SVF/ posiadają istotną przewagę nad komórkami ze szpiku kostnego z powodu ich dostępności i dużej ilości eliminując potrzebę hodowli tkankowej dla osiągnięcia tzw. progu terapeutycznego. Równocześnie sama procedura pobrania jest mniej bolesna dla pacjenta i stanowi minimalne ryzyko dla pacjenta.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem